Pages

Tuesday, 28 April 2015

Creating a Garden

Walt: create a garden with a pool using square units.

Screenshot 2015-04-28 at 10.56.39.png

Item
Number of Units
Cost per unit
Cost of Item
Pool
20

$40,000
Paving around pool
22
$14
$308
Path
2
$14
$28
Rock garden
6

$100
Instant lawn
67
$8.00m2
$536
Total Cost


$40,972

In this exercise we were learning to understand the concept of area. It was very interesting because we never did an exercise like this before during this year. I learnt that putting a pool in our backyard is very expensive. I enjoyed making this because it was very creative.

4 comments:

Munokoa said...
This comment has been removed by the author.
Lauren said...

Talofa lava Shanelle, I really like your drawing it's very creative. I also did this exercise and I think it was cool. Who knew that a pool cost so much?. Keep up the good work and hope you get to do another exercise on it.

Munokoa said...

Kia Orana. Shanelle I have have checked your maths work and I think it is very simple and easy. I have did the same thing with the garden to do you like maths.

Shanelle said...

Kia Ora Lauren.
I really like the comment you have posted. I never knew that placing a pool in your backyard was so expensive. Thank you for the amazing comment. Would you like to get a pool when you get enough money?

Post a Comment